Strona grupy skanlacyjnej Hayate
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

-|-Strona główna grupy Hayate-|-

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Czy nosi cię, aby napisać coś własnego, gdy czytasz książki?
Autor Wiadomość
rinoicia
Hayate Support Team

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 16:38   Czy nosi cię, aby napisać coś własnego, gdy czytasz książki?

Will-san może już czas otworzyć własne wydawnictwo :D?
Ostatnio zmieniony przez aqvario 26 Wrzesień 2012, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  

Duch Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 17:17   

nie macie czegoś takiego ze gdy np. dużo czytacie to macie ochotę napisać coś własnego?

Prochy po Willfred
Destruktor Domów

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 17:34   

rinoicia napisał/a:
Will-san może już czas otworzyć własne wydawnictwo :D?

Coś w tym jest, z tym że Rad będzie chciał magazynów o rowerach, Nilf o kucach oraz powieści erotycznych, Cross fantastyki, Aq o zoologii ośmiornic, a Lilka o wykorzystaniu energii cieplnej itd. Nie ogarnę tych wszystkich tematów.

[ Dodano: 26 Wrzesień 2012, 17:35 ]
Rag, czasem tak mam, a potem przypominam sobie, że nie należy znęcać się nad czytelnikami. :DD

Duch Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 17:43   

no w sumie, jak dużo czytasz to już wiesz jak układać zdania aby wciągały czytelnika, korekta i ortograficzne pierdoły dasz jakiemuś edytorowi, grunt by historia była ciekawa, a czytając dużo książek nie wierze ze żadna ci w głowie nie powstała

Prochy po Willfred
Destruktor Domów

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 18:08   

Raganrok napisał/a:
no w sumie, jak dużo czytasz to już wiesz jak układać zdania aby wciągały czytelnika, korekta i ortograficzne pierdoły dasz jakiemuś edytorowi, grunt by historia była ciekawa, a czytając dużo książek nie wierze ze żadna ci w głowie nie powstała

Nie zakładałbym się czy to ułatwienie. Zamiast wypracować własny niepowtarzalny styl można popaść w manierę kopiowania stylu innych.
Poza tym, jak to ktoś ładnie określił: prawdziwy pisarz nie pisze, żeby się komuś przypodobać, pisze bo inaczej by eksplodował xD
P.S. Oddawanie do korekty rękopisu z mnóstwem błędów ortograficznych i interpunkcyjnych moim zdaniem jest nieporozumieniem i dyskwalifikuje pisarza, skoro nie chciało mu się przy pisaniu zwracać na to uwagę.

rinoicia
Hayate Support Team

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 20:15   

Coś w tym jest. Zazwyczaj produkt powstaje by zadowolić klienta. W przypadku książek jest to raczej przelewanie cząstki duszy i wyobraźni twórcy na papier.
Ja mam mnóstwo pomysłów na powieści i muszę je sobie zapisywać. Niekiedy tylko słuchając muzyki powstaje mi w głowie jakaś historia. Ciekawe czy kiedykolwiek mogłabym coś wydać ^.^

Wampir Lilka
Hayate Team
Kapłanka Aqvario

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 21:24   

Willfred napisał/a:
prawdziwy pisarz nie pisze, żeby się komuś przypodobać, pisze bo inaczej by eksplodował xD

Całkowicie się pod tym podpisuję xD

Prochy po Cross
Ufok

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 21:43   

No, właśnie tak się czułem i musiałem napisać list i komuś wysłać. Inaczej bym zrobił bum. =D

Mam też tak czasem z moimi opowiadaniami, esejami, rozprawkami, wypracowaniami i wszystkim innym~... ^^

Wampir aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 21:44   

Willfred napisał/a:
Aq o zoologii ośmiornic
Mnie wystarczy efekt, nie potrzebuję powodu xD

Raganrok napisał/a:
no w sumie, jak dużo czytasz to już wiesz jak układać zdania aby wciągały czytelnika
Widać, że nie czytasz za dużo i nie piszesz za dużo. To się ma we krwi. Znam osoby, które dużo czytają, a składać zdań nie potrafią. Wide - mój tata, ja przeczytałem 1/10 tego, co on, a jego własne historie nie są ani wciągające, ani super poprawne. Ale nie zaprzeczę, że oczytanie pozwala nie robić podstawowych błędów, bo dziury w logice historii mają prawie wszyscy pisarze.

Willfred napisał/a:
Poza tym, jak to ktoś ładnie określił: prawdziwy pisarz nie pisze, żeby się komuś przypodobać, pisze bo inaczej by eksplodował xD
Dawno nie widziałem tak fajnego wyjaśnienia, czym jest pisanie książek (tudzież wierszy i innych form pisanych). :D

rinoicia napisał/a:
Ja mam mnóstwo pomysłów na powieści i muszę je sobie zapisywać. Niekiedy tylko słuchając muzyki powstaje mi w głowie jakaś historia. Ciekawe czy kiedykolwiek mogłabym coś wydać ^.^
Trwają prace nad zapisywaniem mowy, od lat. Jeśli mogłabyś mówić, to mogłabyś pisać podczas słuchania muzyki, malowania czy czegokolwiek innego :) Niestety, jeszcze nie mamy nagrywarek wyobraźni :]

Czasem chciałbym coś napisać, ale nie mam parcia - czyli cząstka mojej duszy nie chce się aż tak bardzo wyrywać ;P Lenistwo wygrywa. Czytelnicy powinni być szczęśliwi - na siłę powstają jedynie szmiry. ;)

Do mangi nie można podchodzić jak do kochanki - nie można się pieprzyć z każdą stroną!

rinoicia
Hayate Support Team

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 08:28   

Pisanie w trakcie słuchania muzyki często daje lepsze efekty niż pisanie w ciszy :P. Za to przy malowaniu całkowicie poświęcam swoją uwagę temu, co powstaje z farby... tak jakbym się wyłączyła na sygnały ze świata rzeczywistego xD. W sumie pisarz też powinien mieć taki kącik, w którym może usiąść i nic nie będzie mu przeszkadzało. Kącik, w którym oderwie się od rzeczywistości :).

Prochy po Willfred
Destruktor Domów

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 10:43   

Mi właśnie muzyka pomaga się wyłączyć na wszystko inne poza pracą. W ciszy raczej bym nie dał rady xD

Prochy po Cross
Ufok

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 11:33   

Muzyka przy pisaniu jest punktem oczywistym. Taka nastrojowa i taką, którą się kocha. :] Bez Queen, Metalliki, Nigthwish czy The Cranberries niczego bym nie napisał. =D

Wampir Lilka
Hayate Team
Kapłanka Aqvario

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 13:56   

Ja słucham takiej muzyki, jaka mi aktualnie pasuje do tego, co się dzieje w mojej książce... Niestety sprowadza się to czasem do puszczania w kółko tej samej płyty tak długo, aż Aq zaczyna marudzić... i muszę się przerzucić na słuchawki xD

Skoro już jesteśmy w tym temacie, to na przykład Mahou Sensei Negima najlepiej mi się edytuje, gdy słucham muzyki z tego anime (i OAV-ek) :D

Duch Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 14:16   

aqvario napisał/a:

Raganrok napisał/a:
no w sumie, jak dużo czytasz to już wiesz jak układać zdania aby wciągały czytelnika
Widać, że nie czytasz za dużo i nie piszesz za dużo. To się ma we krwi. Znam osoby, które dużo czytają, a składać zdań nie potrafią. Wide - mój tata, ja przeczytałem 1/10 tego, co on, a jego własne historie nie są ani wciągające, ani super poprawne. Ale nie zaprzeczę, że oczytanie pozwala nie robić podstawowych błędów, bo dziury w logice historii mają prawie wszyscy pisarze.

totalnie się z tym nie zgadzam, nie piszę wiadomo,, ale czytam całkiem sporo i kroją mi się pomysły. czytając coś co mi się podoba i nagle bum jest zwrot akcji który mi się nie podoba i wiem co by mnie zadowoliło, więc już mam coś nie liniowego coś własnego. Wszystko zależy od naszej kreatywności a czytanie innych książek ma służyć jak odpalenie tylko tej maszyny.

ktoś się rodzi pisarzem być może ale jest to 1/1000 ? hmmm wystarczy spojrzeć jak pisarz kończąc jedną książkę zaczyna w krótkim czasie kolejną, to już się nie nazywa sztuka, tylko rzemiosło. Prawie każdy może pisać jeśli się do tego przygotuje. Dlatego umarzam czytanie książek za jeden z etapów do pisania czegoś własnego na poziomie.

a jeśli ktoś czyta a nie umie układać zdań to najwidoczniej jest dyslektykiem albo czyta ulotkę na papierze toaletowym, innymi słowy traci czas skoro nic z tego czytania nie wyciąga.

Prochy po Cross
Ufok

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 14:42   

Z czytania nie wyciąga się tylko pisania i wiedzy o budowie zdań, jak się pisze. Większość ludzi czyta dla samego przeżycia emocjonalnego, dla udoskonalenia samego siebie. Z czytania wyciąga się głównie korzyści emocjonalne, Ragnarok.

I mogą być pisarze, którzy coś tam piszą i wydają. Jednak w znacznej większości są to ludzie, którzy mieli szczęście, kontakty lub pieniądze czy nazwisko. PRAWDZIWY pisarz jest rzadkością. Inni mogą pisać i wydawać, ale nigdy nie będą w jednej linii z tymi utalentowanymi, którzy do tego się urodzili. ;)

No i Ragnarok pomysł a jego wykonanie są innymi sprawami. Nigdy tego nie próbowałeś, nie pisałeś prawdziwej powieści, która składałaby się w całość. To widać. Bo-pleciesz-bzdury.

Prochy po Willfred
Destruktor Domów

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 14:47   

Zaznaczam, że autorzy bestsellerów wcale nie są tożsami z dobrymi pisarzami, najlepszy przykład to Zmierzch i pochodne, oraz potworny zalew przeciętnej literatury min. fantasy jak Canavan itd.

To co daje czytanie to przede wszystkim rozwój wyobraźni, a bez niej nie można mówić o pisarstwie.

Duch Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 14:52   

tak tak tylko wiesz pisanie listu to też nie powieść no i jak on wyglądał to druga sprawa, bzdury , być moze dla ciebie ja widze to inaczej ale jak zwykle ja jestem w opozycji dla twoich wypowiedzi więc innej opinie się nawet nie spodziewam bo gdzież bym śmiał

Cross napisał/a:

I mogą być pisarze, którzy coś tam piszą i wydają. Jednak w znacznej większości są to ludzie, którzy mieli szczęście, kontakty lub pieniądze czy nazwisko. PRAWDZIWY pisarz jest rzadkością. Inni mogą pisać i wydawać, ale nigdy nie będą w jednej linii z tymi utalentowanymi, którzy do tego się urodzili. ;)

mam nieodparte wrażenie że odnosisz się cały czas do Tolkiena chociaż bardziej podziwiam Stephena Kinga

czyta się dla przeżycia emocjonalnego a nie dla poznania budowy , no to mi sprzedałeś nowość teraz.
wiadomo że czyta się dla rozrywki , ale jeśli nie umiesz wyciągnąć z tego żadnej nauki to obejrzyj sobie film. Mój dziadek ma "niezwykła" bibliotekę a przy rozmowie z nim czuję się jak dzieciak , zasób słów i budowanie zdań jest naprawdę imponujące i tu dla ciebie ciekawostka , nie jest profesorem tylko piekarzem, jaki wniosek? po za treścią wyciągnął z czytanych książek coś więcej no chyba że wyrabia bardzo elokwentne pieczywo

[ Dodano: 27 Wrzesień 2012, 14:53 ]
Willfred napisał/a:
To co daje czytanie to przede wszystkim rozwój wyobraźni, a bez niej nie można mówić o pisarstwie.

a o czym to ja pisałem wcześniej?

Prochy po Cross
Ufok

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 15:07   

Cytat:
mam nieodparte wrażenie że odnosisz się cały czas do Tolkiena chociaż bardziej podziwiam Stephena Kinga

Akurat Tolkien i King i Frank Herbert i Sir Arthur Conan Doyle są dla mnie legendami, mistrzami, czymś ponad pisarzami. Tolkien - Fantasy, King - Horrorów/Dreszczowców (xD), Herbert - Fantastyki, Conan Doyle - Kryminały. Są to mistrzowie, nie mówiłem tutaj akurat o nich, oni to inna bajka.

Cytat:
Mój dziadek ma "niezwykła" bibliotekę a przy rozmowie z nim czuję się jak dzieciak , zasób słów i budowanie zdań jest naprawdę imponujące i tu dla ciebie ciekawostka , nie jest profesorem tylko piekarzem, jaki wniosek? po za treścią wyciągnął z czytanych książek coś więcej no chyba że wyrabia bardzo elokwentne pieczywo

To, że ma niezwykłą bibliotekę, wcale nie znaczy, że mówi jak mówi dzięki książkom. Oczywiście, mogły one mieć wpływ na to, ale on pochodzi z innych czasów niż Ty czy ja, inaczej się mówiło, inaczej pisało. Różnica pokoleń. Twój dziadek może po prostu taki być. Książki mu pewnie pomogły, oczywiście, ale to nie dzięki nim taki jest. One wyciągnęły z niego tego człowieka, którym teraz jest.

Cytat:
tak tak tylko wiesz pisanie listu to też nie powieść no i jak on wyglądał to druga sprawa

... gdybyś mnie znał, to byś nigdy tego nie napisał. Zresztą, nie powiem Ci jako kto aktualnie pracuję. Po prostu pozostawię Cię w niewiedzy. Będzie śmiesznie. =D

Wampir aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 15:28   

Raganrok napisał/a:
Mój dziadek ma "niezwykła" bibliotekę a przy rozmowie z nim czuję się jak dzieciak , zasób słów i budowanie zdań jest naprawdę imponujące
Zgadza się, zasób słów rośnie, jeśli dużo czytasz (o ile sprawdzasz w słowniku słowa nieznane). Ale nadal pisanie, to co innego. Wiesz, porównam to do skanlacji - ludzie czytający mangi po angielsku mówią "Co to w końcu jest? To jest przecież łatwe! Spróbuję potłumaczyć.". I zderzają się z rzeczywistością, która pokazuje, że są kiepskimi tłumaczami. Bo umiejętność czytania, a pisania, to dwie różne umiejętności.

Raganrok napisał/a:
a o czym to ja pisałem wcześniej?
O tym pisałeś:
Raganrok napisał/a:
no w sumie, jak dużo czytasz to już wiesz jak układać zdania aby wciągały czytelnika, korekta i ortograficzne pierdoły dasz jakiemuś edytorowi, grunt by historia była ciekawa
A to właśnie świadczyło, że nie wiesz, o czym pisałeś. ;)

Do mangi nie można podchodzić jak do kochanki - nie można się pieprzyć z każdą stroną!

Prochy po Willfred
Destruktor Domów

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 15:29   

Cytat:
Akurat Tolkien i King i Frank Herbert i Sir Arthur Conan Doyle są dla mnie legendami, mistrzami, czymś ponad pisarzami. Tolkien - Fantasy, King - Horrorów/Dreszczowców (xD), Herbert - Fantastyki, Conan Doyle - Kryminały. Są to mistrzowie, nie mówiłem tutaj akurat o nich, oni to inna bajka.

Jest wielu innych równie znamienitych, którzy podłożyli podwaliny pod poszczególne gatunki jak Poe, Wells i inni.

Cytat:
To, że ma niezwykłą bibliotekę, wcale nie znaczy, że mówi jak mówi dzięki książkom. Oczywiście, mogły one mieć wpływ na to, ale on pochodzi z innych czasów niż Ty czy ja, inaczej się mówiło, inaczej pisało. Różnica pokoleń. Twój dziadek może po prostu taki być. Książki mu pewnie pomogły, oczywiście, ale to nie dzięki nim taki jest. One wyciągnęły z niego tego człowieka, którym teraz jest.

On ma bibliotekę i je czyta. Cross, rozróżnij zdolności jak piękne wysławianie się, precyzyjne formułowanie myśli itd które nabywa się z wykształceniem (a nie ma wykształcenia bez czytania) od cech osobowości.
Czasy nie mają tu wiele do rzeczy, jeśli ktoś chce to zawsze znajdzie czas żeby się doskonalić. Dawniej może tempo życia było spokojniejsze i bardziej temu sprzyjało, ale nawet dzisiaj jest to możliwe i wskazane.

Duch Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 18:19   

tak czy inaczej nie zgodzę się z tym że ktoś się rodzi pisarzem , wszystkiego można się nauczyć różnica polega w tym że jednym przychodzi to szybciej a innym trudniej , ale jest to możliwe

Cross coś kiedyś pisałeś że pracujesz na poczcie czy źle pamiętam?

Prochy po Cross
Ufok

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 18:29   

Źle pamiętasz. =D

Prochy po Willfred
Destruktor Domów

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 18:35   

Cytat:
tak czy inaczej nie zgodzę się z tym że ktoś się rodzi pisarzem , wszystkiego można się nauczyć różnica polega w tym że jednym przychodzi to szybciej a innym trudniej , ale jest to możliwe

Powiem inaczej - niektórzy rodzą się z naturalnymi predyspozycjami do pisania, natomiast oczywiście każdy może napisać lepszą lub gorszą książkę.

Wampir aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 19:39   

Raganrok napisał/a:
tak czy inaczej nie zgodzę się z tym że ktoś się rodzi pisarzem

Znaczy - nie wierzysz we wrodzone talenty? Nauczyć się można absolutnie wszystkiego, ale talent, to talent, bez talentu jest się rzemieślnikiem w każdej dziedzinie. Ale nierozwijany talent może przynosić gorsze wyniki od wielu lat żmudnego rzemieślnictwa. Różnica jest taka, że jesteś oceniany po swoich pierwszych dziełach, a talent pozwoli ci zrobić coś super w kilkukrotnie krótszym czasie. Chyba że jako rzemieślnik chowasz dzieła pod poduszką przez pierwsze kilkanaście lat, a publikujesz dopiero te, które napiszesz potem, gdy twój warsztat będzie już na równi z początkami tych, którzy mają talent.

Ostatnio zmieniony przez aqvario 27 Wrzesień 2012, 19:40, w całości zmieniany 2 razy  

rinoicia
Hayate Support Team

Wysłany: 28 Wrzesień 2012, 08:41   

Istnieje teoria, według której aby być mistrzem danej dziedziny trzeba nad nią popracować 10000 godzin :P (Z książki "Talent nie istnieje"). Ludzie, którym lepiej idą niektóre rzeczy od innych - być może w dzieciństwie nabywali różnych umiejętności, które miały wpływ na inne - tak jak Cross który w wieku 9 lat czytał książki mające kilkaset stron xD (mało które dziecko tak czyta). Taki Mozart był mistrzem dlatego, że bardzo wcześnie zaczął się uczyć... a czym więcej umiesz tym łatwiej przychodzi ci rozwijanie danej umiejętności. Wiadomo, że o wiele trudniej jest zrobić edycję skanu osobie, która miała małą styczność z Photoshopem niż osobie, która w tym programie robiła już bardzo długo :) - choć wiem, że to akurat słaby przykład, bo nei wiem czy można mieć "talent" do edycji skanów haha xD.

A swoją drogą był czas, kiedy w talent nie wierzyłam, ale od pewnego czasu zaczęłam się nad tym zastanawiać... dlaczego niektórzy ludzie już od pierwszego razu tworzą coś bardzo dobrego, a reszta coś przeciętnego xD.

Wampir aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 28 Wrzesień 2012, 14:41   

Talent to predyspozycje. Budowa mózgu i połączenia nerwowe jakoś lepiej współpracują w danym obszarze, np ruchowym albo odpowiedzialnym za mówienie, niż w innych obszarach. Nic oczywiście nie przeszkadza w ćwiczeniach, a przede wszystkim - chęciach, a przecież o tym jest ten cały temat.

Można to porównać do budowy kryształu - właściwie znamy jedyny warunek, aby utworzyć jeden monolityczny kryształ - nie może być żadnych zanieczyszczeń, a warunki muszą być stabilne w długim czasie. Ale podczas wzrostu struktury może nastąpić wahnięcie pola magnetycznego, temperatury, ciśnienia, albo zwyczajnie trafi się na zaburzenie środowiska, pyłek kurzu. I już mamy kryształ nie idealnie czysty.

Mózg rośnie w łonie matki kilka miesięcy i nie ma bata - każdy będzie miał inną strukturę. Nic więc dziwnego, że zdolności nie zawsze się pokrywają. Dlatego o niektórym się mówi, że oni czują coś 6 zmysłem.

Zresztą - geny też wiele zmieniają. Np wiadomo, że odpowiednia modyfikacja pewnego genu powoduje, że część ludzkości ma bardziej czuły węch i smak (najczęściej są one połączone). I to jest dziedziczne. Więc nawet geny stanowią o talentach: http://www.newsweek.pl/wy...orzki,56895,1,1 (bardzo dobry artykuł, polecam)

Ostatnio zmieniony przez aqvario 28 Wrzesień 2012, 15:37, w całości zmieniany 1 raz  

rinoicia
Hayate Support Team

Wysłany: 28 Wrzesień 2012, 15:02   

Wiec pakiet umiejętności, z którymi startuje człowiek w życie jest tworzony już w łonie matki? :P W takim razie ciekawe czy matka może mieć na nie jakiś wpływ xD...

Wampir aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 28 Wrzesień 2012, 15:40   

Na pewne rzeczy tak - w szczególności na uszkodzenia płodu poprzez szeroko pojęte "niedbanie" o siebie. Ale jeśli chodzi o właśnie talenty i inne... kto wie? Dzisiejsza wiedza zapewne nie odpowie na te pytania, ale za kilkadziesiąt lat, jeszcze za naszego życia, może będzie to już możliwe? :) Bo na geny to wielkiego wpływu jeszcze przez jakiś czas mieć nie będziemy - nawet jeśli fizycznie byłoby to możliwe, to nie będzie społecznie dozwolone.

rinoicia
Hayate Support Team

Wysłany: 28 Wrzesień 2012, 17:19   

Znam np. takie sytuacje, że matki typowych domatorów mówią "ja nie wiem co z tobą jest nie tak, jak nosiłam cię w brzuchu to bardzo często podróżowałam, widziałam mnóstwo rzeczy"... na co dziecko odpowiada "właśnie dlatego teraz nigdzie się nie ruszam, muszę odpocząć" xD.

Zombie rad:
Hayate Team

Wysłany: 11 Listopad 2012, 16:36   

Willfred napisał/a:
Coś w tym jest, z tym że Rad będzie chciał magazynów o rowerach,
Ale o samych rowerach? :>
No w sumie... Też by mogło być xD

Raganrok napisał/a:
korekta i ortograficzne pierdoły dasz jakiemuś edytorowi,
Dlaczego edytorowi? O_o

Raganrok napisał/a:
nie macie czegoś takiego ze gdy np. dużo czytacie to macie ochotę napisać coś własnego?
Ja tak mam! Czytając każdy temat na forum mam ochotę coś napisać! Później jestem posądzany o nekromancję, a za długość postów czasem krytykowany... Ale przywykłem xD

Cross napisał/a:
Większość ludzi czyta dla samego przeżycia emocjonalnego, dla udoskonalenia samego siebie. Z czytania wyciąga się głównie korzyści emocjonalne, Ragnarok.
To w takim razie byłbym człowiekiem bez emocji, bo literatury nie czytam... A sądzicie, że faktycznie tak jest? Znaczy, że nie mam emocji? O_o

Raganrok napisał/a:
po za treścią wyciągnął z czytanych książek coś więcej no chyba że wyrabia bardzo elokwentne pieczywo
Dobry tekst xD

rinoicia napisał/a:
Istnieje teoria, według której aby być mistrzem danej dziedziny trzeba nad nią popracować 10000 godzin :P (Z książki "Talent nie istnieje").
Zabrzmiało tak trochę jak zdobywanie licencji na pilota. Też trzeba wylatać ileś godzin. A im się więcej ich ma i nadal się żyje tym lepszym jest się pilotem. Wiadomo, że poświęcenie na coś dużej ilości czasu wpływa na rozwój w danym kierunku ^^

Duch Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 11 Listopad 2012, 18:56   

niby tak , tylko jak jesteś pilotem i wylatasz tyle godzin to możliwe ze dotrwasz do emerytury xD i weź leć z 80 letnim mistrzem lotnictwa xD

Kocimiętka

Wysłany: 25 Kwiecień 2014, 23:23   

Często tak mam. Na szczęście w pełni zdaję sobię sprawę z tego, że brakuje mi wytrwałości do popełnienia jakiejkolwiek dłuższej formy literackiej (mam całe szuflady rodzonych w bólach zaczątków opowiadań, opisów postaci, notatek na temat części okrętów...).
Potrafię zabawnie opowiadać, wczuć się w to, co chcę przekazać. Czasami mi się to udaje przelać na papier... eee... klawiaturę znaczy się. A po paru dniach to czytam i robię facedeska - bo błędy, byki i babole. No i się poddaję i wracam do tłumaczenia cudzych wypocin.
To ładny temat jest.
Ciekawy.
Bump.

Ostatnio zmieniony przez Kocimiętka 25 Kwiecień 2014, 23:23, w całości zmieniany 1 raz  

Wampir Smoq
Hayate Team
Bziuuuuuuum

Wysłany: 26 Kwiecień 2014, 08:04   

Kiedyś mi się zdarzało, teraz już nie, bo jakoś tak... nie mam wystarczająco samozaparcia, sprawiało mi to przyjemność, ale chciałbym jeszcze z kimś się tym podzielić, a wiadomo, że nikt raczej nie przepada za urywkami opowiadań :(.

Kocimiętko - może luknij tu i wskrzesisz ten twór, bo zapowiadało się ciekawie :P:
http://hayate.pl/old/forum/viewtopic.php?t=5690

Kocimiętka

Wysłany: 26 Kwiecień 2014, 16:06   

Jak skończę chałturzyć.
I nadrobię zaległości z fanficami, które ze mnie znajomi wyciągnęli.
I w końcu wyciągnę z trupa laptopa swoje wcześniejsze wypociny.
I spróbuję swoich sił jako tłumacz dla pewnej grupy skanlacyjnej.

A urywki są fajne! Bo można sobie wymyślać co dalej. I co wcześniej. I się z tego nabijać.

Duch Mae
Taidana Tora

Wysłany: 20 Wrzesień 2018, 09:33   

Ciągle... xD ale nie umiem

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 20 Wrzesień 2018, 20:05   

Podziel się, my to ocenimy ;]

Duch Mae
Taidana Tora

Wysłany: 20 Wrzesień 2018, 20:11   

Tytaj pies pogrzebany... nie potrafie napisać xD

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 20 Wrzesień 2018, 20:13   

A, tu pies pogrzebany. Jest tak źle, że nawet nie ma jak zacząć ;D No cóż... w pisaniu opowiadań najgorszy jest początek - jak już się zacznie to jakoś idzie. Wystarczy pomysł i trochę kreatywności połączonej z bogatym słownictwem.

Alexandrus888
Gość

Wysłany: 20 Wrzesień 2018, 21:55   

Moze kiedys ;p

Duch Mae
Taidana Tora

Wysłany: 20 Wrzesień 2018, 21:57   

Lol xD Wylogowało mnie i nie miałam pojęcia co sie dzieje... kazał mi wpisać nazwę... myslalam ze to jakiś ping xDD

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 20 Wrzesień 2018, 22:21   

I dla tego podałaś mój nick? xD

Duch Mae
Taidana Tora

Wysłany: 20 Wrzesień 2018, 22:37   

No wybacz xD Kazało mi podać jakiś a ja leniwiec wiec nie chciało mi sie doczytać i uznałam to za jakies pinganie xD.

Aratar
Valar

Wysłany: 26 Wrzesień 2018, 21:24   

Od czasów gimnazjum mam pomysł na kilka powieści, jeden szczątkowo zrealizowałem na studiach, a tak to jestem leniwy człowiek i mi się nie chce.

Szkielet z Spiritusick
Hayate Team
Jerzyfikowany, 69%.

Wysłany: 27 Wrzesień 2018, 09:03   

Mam ten sam problem :v
I dochodzi do tego fakt, że najlepiej wyobraźnia pracuje mi po alkoholu (jak niektórzy się już przekonali ;D), a nie chciałbym wpaść w alkoholizm z powodu pisania powieści :D

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 27 Wrzesień 2018, 17:08   

Zawsze możesz napić się raz a dobrze, spisać pomysły na kilka utworów, a potem powoli je realizować na trzeźwo ;)

Szkielet z Spiritusick
Hayate Team
Jerzyfikowany, 69%.

Wysłany: 27 Wrzesień 2018, 18:46   

To nie spisanie pomysłów jest wyzwaniem, bo tych mi nie brakuje, a właśnie realizacja D:

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 28 Wrzesień 2018, 15:48   

Znajdź sobie murzyna od realizacji. Tak jak w komiksach - autor ma pomysły i w ogóle, a rysownik tylko siedzii to realizuje.

Szkielet z Spiritusick
Hayate Team
Jerzyfikowany, 69%.

Wysłany: 28 Wrzesień 2018, 16:01   

Autor tworzy jakiś scenariusz, historię, a murzyna ma tylko od nadania temu formy graficznej :v
W przypadku pisarza to może się nie sprawdzić, a nie stać mnie na ghostwritera :v

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 28 Wrzesień 2018, 19:02   

Marudzisz :P

A, jest ktoś jeszcze taki jak redaktor. Masz pomysły, piszesz byle jak, byleby uchwycić idee, a redaktor dopieszcza by nadawało się do czytania ;D

Szkielet z Spiritusick
Hayate Team
Jerzyfikowany, 69%.

Wysłany: 28 Wrzesień 2018, 19:28   

Byle jak uchwycone idee to wymagają nieco więcej roboty niż dopieszczenia :D

Szkielet z Al Pachinko
Hayate Team
Doujin Maker

Wysłany: 28 Wrzesień 2018, 19:52   

Myślę, że gdyby tak wyglądała praca redaktora, to pisarze nie byliby potrzebni xD

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 29 Wrzesień 2018, 07:58   

No prosze! Redaktor nie musi mieć kreatywnych pomysłów, a kreatywnie opracowywać tekst ;3

Szkielet z Al Pachinko
Hayate Team
Doujin Maker

Wysłany: 29 Wrzesień 2018, 09:12   

Chyba raczej "miejscami poprawiać". Książka pisana w sposób, który opisałeś, byłaby książką napisaną w stylu redaktora, nie "autora" :v Myślę, że nie można umniejszać roli pisarza do samego wymyślania fabuły ;)

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 29 Wrzesień 2018, 23:41   

Oj można. Patrząc na LN można. Ile to wydawnictwa polskie łez wylewają i ile włosów z głów wyrywają przy tłumaczeniu tychże koślawców językowych!

Szkielet z Al Pachinko
Hayate Team
Doujin Maker

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 00:14   

Ale to już jest tłumaczenie, a nie tworzenie czegoś nowego.

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 09:50   

Ale oni narzekają na styl autora, że jest beznadziejnie napisane po japońsku. Że wogóle się nie klei, jakby pisał pięciolatek. Raz, że faktycznie koszmarnie się to to tłumaczy, ale też i po japońsku nie brzmi dobrze.

Wampir Smoq
Hayate Team
Bziuuuuuuum

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 10:05   

Czytałeś po japońsku :D? Czy wierzysz zapewnieniom tłumaczy?

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 10:12   

Wierzę zapewnieniom tłumaczy. No i raz na panelu pokazali próbkę przetłumaczoną 1 do 1.

Wampir Smoq
Hayate Team
Bziuuuuuuum

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 10:24   

Jeżeli ktoś by tłumaczył 1:1 z japońskiego na polski, to fakt, można by mieć niezłą polewkę :D.

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 11:25   

Wiesz, to nie było tłumaczenie typu google translate, tylko literalne odniesienie. Ze zwrotami typu "używając opuszka palca wskazującego prawej ręki nacisną na przycisk"...

Wampir Smoq
Hayate Team
Bziuuuuuuum

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 11:45   

Japończycy bardzo lubią przeciągać i to jest akurat fakt, tłumaczyłem trochę tekstów z japońskiego, więc wiem jak to czasem dziwnie wygląda. Taki mają po prostu styl, chociaż nie wszyscy, to też fakt i trzeba to dostosować do naszych realiów. Tym się różni dobry tłumacz od słabego, że potrafi ładnie tekst przełożyć, by odbiorca czerpał przyjemność z czytania.
Nie miałem jeszcze okazji czytać polskich wersji LN... więc ciekawi mnie niezmiernie jak im z tym poszło :D.

Duch Mae
Taidana Tora

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 17:20   

Smoq słyszlam ze w sieci LN HS dxd tłumaczą

Zombie Alexandrus888
Hayate Team
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 30 Wrzesień 2018, 18:49   

Myślę, że lepiej sięgnąć po wydania oficjalne. Z krótkich to jednotomówki do Naruto i Tokio ghul, oraz spin off Notatnika śmierci, acz można czytać bez znajomości fabuły podstawki. Wystarczy ogarniać kim był L i jak się zachowywał mniej więcej.

Odpowiedz do tematu