Strona grupy skanlacyjnej Hayate
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

-|-Strona główna grupy Hayate-|-

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Chmura czy HDD? Oto jest pytanie.
Autor Wiadomość
Aratar
Valar

Wysłany: 20 Lipiec 2018, 13:27   Chmura czy HDD? Oto jest pytanie.

Szukałem i nie znalazłem takiego tematu, więc go tworzę :)

Dawno, dawno temu, a w zasadzie to kilka dni temu podłączyłem swój dysk zewnętrzny by zgrać na niego kolejny film do kolekcji, Ready Player One(całkiem niezły swoją drogą). No i jak się zgrał to postanowiłem, że wejdę w folder z anime i sprawdzę co ja tam posiadam(954GB). No i tak sobie klilkam od serii do serii i zauważam jedną rzecz: wszystkie anime mi lagują. Cokolwiek nie odpalę film czy odcinek, jakość 480p czy 1080p(niektórych starych serii nie mogę znaleźć w jakości 720p :( ) to występują ścinki, nie wiem jak to dobrze wytłumaczyć, ale obraz robi się taki, jakby ktoś zrobił stopklatkę i pociągnął ją przez co cała się rozmazuje. Trwa to kilka sekund a potem wszystko śmiga. I się tak zastanawiam czy to normalne (odcinek jest na zewnętrznym dysku podłączonym do laptopa przez usb do portu usb 2.0) czy jednak już się coś z moim dyskiem dzieje? To pierwsza sprawa.

Druga sprawa połączona jest z pierwszą. Wszyscy naokoło chwalą chmury typu Google Drive czy inne takie, że to zdecydowanie lepsze niż standardowe dyski do przechowywania danych. Obecnie jako archiwa chyba jeszcze królują dyski HDD, podobno SSD nie służą dobrze jako magazyn(krócej utrzymują dane podobno, ale nie znam dobrze tematu), lecz powoli coś się w tej kwestii zmienia. Coraz więcej producentów odchodzi od produkcji dysków HDD, co nie znaczy, że one znikną z dnia na dzień. Tutaj chociażby jeden z ostatnich artykułów na ten temat:
https://www.purepc.pl/pam...zyszlosc_to_ssd
Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie kupno nowego dysku, tak 4-6TB, ponieważ mój obecny sprzed 6 lat o pojemności 2TB już mi nie starcza. Sądziłem, że go nigdy nie zapełnię, a w chwili pisania tego posta mam na nim wolne 86GB a w kolejce czekają 3 kolejne filmy BR o wadze ok. 5-9GB. I tutaj pytanie czy chmura w taki wypadku nie będzie lepszym wyborem niż „przestarzały HDD” czy jednak zaufać fizycznemu magazynowi niż czemuś co istnieje tylko w sieci? Są w ogóle chmura oferujące TB pojemności? Bo z tego co się rozglądałem tak na szybko to 10-50GB to maks co widzę. Korzystacie w ogóle z chmur przy dużych ilościach danych?

Koniak z Smoq
Hayate Team
Bziuuuuuuum

Wysłany: 20 Lipiec 2018, 14:11   

Aratar napisał/a:
Trwa to kilka sekund a potem wszystko śmiga. I się tak zastanawiam czy to normalne (odcinek jest na zewnętrznym dysku podłączonym do laptopa przez usb do portu usb 2.0) czy jednak już się coś z moim dyskiem dzieje?

A miałeś tak już wcześniej?
Jak odpalasz z dysku wewnętrznego to nie tnie?
Porównaj wielkosc plikow (bo to ze odcinek jest 480p/1080p wcale nie znaczy, ze pliki nie sa tych samych rozmiarow) i sprawdź czy tak samo Ci przycina.

Korzystanie z magazynów onlajn jest obarczone kilkoma problemami - koszt, limit miejsca (taki dropbox - 1tb na miesiac za 10$), koniecznosc posiadania szybkiego lacza, nie wiadomo jak to bedzie w przyszlosci z prywatnoscia takowych rzeczy). W skrocie - nie bawilbym sie w to.
Trwalosc danych na dyskach ssd - nie czytalem zadnych opracowan na ten temat, wiec nie jestem w stanie podac konkretow, ale przykladowo - mam dysk 64gb ssd od przynajmniej 4 lat, nie odpalalem go dosc dlugo, ale niedawno zaszla potrzeba by z niego skorzystac i dane bezpiecznie tam siedzialy.
Dyski ssd maja jedna podstawa wade - sa duzo drozsze niz hdd.
Za to ich szybkosc jest nieporownywalnie wyzsza, z tymze raczej jej nie dostrzezesz w przypadku korzystania z usb 2.0.

Bimber z Spiritusick
Hayate Team
Jerzyfikowany, 69%.

Wysłany: 20 Lipiec 2018, 15:12   

Z tym trzymaniem danych chyba chodzi o żywotność SSD pod względem ilości wykonanych zapisów :v Pierwsze SSD faktycznie wytrzymywały mniej od HDD, ale obecnie z tego co wiem, to tego problemu już nie ma.

Osobiście wybrałbym NASa z mirroringiem, by mieć pewność, że z danymi nic się nie stanie, ale to jednak dużo więcej pieniążków niż sam dysk 4TB :v

Chmura do trzymania filmów absolutnie odpada, raz, że droga, a dwa, to biorąc pod uwagę ciągłe zmiany odnośnie ochrony praw autorskich to tylko patrzeć, jakbyś dostał pisemko z sądu :v

Wódka z Drizzt
Hayate Team
Malkontent

Wysłany: 22 Lipiec 2018, 15:22   

Aratar napisał/a:
I się tak zastanawiam czy to normalne (odcinek jest na zewnętrznym dysku podłączonym do laptopa przez usb do portu usb 2.0) czy jednak już się coś z moim dyskiem dzieje?

Smoq napisał/a:

Dokładnie, jeśli problem nie występował wcześniej, to i nie powinien teraz, chyba że coś szlag trafił.
Sam mam dość starego samsunga 1tb na USB 2.0 i pojedynczy odcinek Bebopa 1,6GB (bitrate ~10k) leci bez żadnej przycinki. Także to raczej nie kwestia interfejsu.

Na Twoim miejscu brałbym większy HDD, no chyba że masz trochę (dużo) więcej gotówki i zależy Ci na bezpieczeństwie, to pomysł Spirita najlepszy.

W obliczu widma artykułów 13 i innych takich, to materiałów o wątpliwej legalności w większych ilościach w chmurze bym nie przechowywał. ;p

Aratar
Valar

Wysłany: 23 Lipiec 2018, 09:58   

Smoq napisał/a:

Jak odpalasz z dysku wewnętrznego to nie tnie?
Porównaj wielkosc plikow (bo to ze odcinek jest 480p/1080p wcale nie znaczy, ze pliki nie sa tych samych rozmiarow) i sprawdź czy tak samo Ci przycina.

Ciężko powiedzieć, bo jak studiowałem przez ostatnie 3 lata w Zielonej Górze to dysku prawie w ogóle nie używałem, jeśli już to do obejrzenia jakiegoś filmu z prawdziwymi aktorami. Muszę to monitorować bo ostatnio nic się nie pojawiło. A co do wielkości odcinków to waha się między 90 a 2200MB na odcinek.

Smoq napisał/a:

Trwalosc danych na dyskach ssd - nie czytalem zadnych opracowan na ten temat, wiec nie jestem w stanie podac konkretow, ale przykladowo - mam dysk 64gb ssd od przynajmniej 4 lat, nie odpalalem go dosc dlugo, ale niedawno zaszla potrzeba by z niego skorzystac i dane bezpiecznie tam siedzialy.

Spiritusick napisał/a:
Z tym trzymaniem danych chyba chodzi o żywotność SSD pod względem ilości wykonanych zapisów :v Pierwsze SSD faktycznie wytrzymywały mniej od HDD, ale obecnie z tego co wiem, to tego problemu już nie ma.

Właśnie o to mi chodzi, mój HDD ma wprawdzie 2TB pojemności ale nie zdziwiłbym się gdyby w ciągu tych 6 lat przeszło przez niego 10-12TB danych, 6-8TB jestem pewien na 100%.

Smoq napisał/a:

Dyski ssd maja jedna podstawa wade - sa duzo drozsze niz hdd.
Za to ich szybkosc jest nieporownywalnie wyzsza, z tymze raczej jej nie dostrzezesz w przypadku korzystania z usb 2.0.

4TB SSD to koszt co najmniej 3,5 tysiąca złotych. Osobiście podziękuję na razie :P

Spiritusick napisał/a:

Osobiście wybrałbym NASa z mirroringiem, by mieć pewność, że z danymi nic się nie stanie, ale to jednak dużo więcej pieniążków niż sam dysk 4TB :v

No HDD NAS 4TB to 1200-1500zł, ciekawy patent na przyszłość lecz nie w tym momencie, gdzie koszt zwykłego HDD to 500-600zł, ale opcja jak najbardziej warta rozważenia.

Drizzt napisał/a:
Aratar napisał/a:
I się tak zastanawiam czy to normalne (odcinek jest na zewnętrznym dysku podłączonym do laptopa przez usb do portu usb 2.0) czy jednak już się coś z moim dyskiem dzieje?

Smoq napisał/a:

Dokładnie, jeśli problem nie występował wcześniej, to i nie powinien teraz, chyba że coś szlag trafił.

No właśnie tego się trochę obawiam, że coś już mogło w dysku paść. Co do mojego problemu, wiem, że są programy, które mogą zbadać dysk zamontowany w komputerze. A są takie co mogą zbadać dysk zewnętrzny?

Wódka z Drizzt
Hayate Team
Malkontent

Wysłany: 23 Lipiec 2018, 13:30   

Cytat:
Co do mojego problemu, wiem, że są programy, które mogą zbadać dysk zamontowany w komputerze. A są takie co mogą zbadać dysk zewnętrzny?
Możesz to zrobić tymi samymi programami, chociażby HD Tune.

Odpowiedz do tematu