Strona grupy skanlacyjnej Hayate
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

-|-Strona główna grupy Hayate-|-

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: aqvario
22 Czerwiec 2013, 19:36
O udostępniaczach i konkursie - poniedziałek - 18 marca 2013
Autor Wiadomość
serduszko Urtica
chaptergiver

Wysłany: 18 Marzec 2013, 00:06   O udostępniaczach i konkursie - poniedziałek - 18 marca 2013

Miało być coś o miłości, ze względu na miesięcznicę Walentynek, ale ze względu na to, że w Hayate miłosna atmosfera już wyparowała, zamiast tego będzie o... mnie. :)

– „O, nie!” - zawył rozczarowany tłum - „Znowu? Ileż można?!”

Niezrażona wyciem i gwizdami, Urti kontynuuje...

– No dobrze, tak naprawdę nie do końca o mnie, ale o nas - zarówno ekipie jak i czytelnikach.

Jakiś czas temu przeczytałam ciekawy raport na temat udostępniania treści w Sieci. Grupa Hayate i tworzące ją osoby, w tym ja, są właśnie takimi udostępniaczami, a prawdopodobnie wielu z naszych forumowiczów również. Z miłym zaskoczeniem zobaczyłam, że w raporcie jest mowa m.in. o scenie twórców napisów do anime, a także zapowiedź książki „Japonizacja. Anime i jego polscy fani” (nie wiem, jak wy, ale ja lubię czytać o czymś, co mnie dotyczy, więc pewnie zakupię). Autorzy nie dotarli do skanlatorów - najwyraźniej jesteśmy jeszcze bardziej niszowi niż fansuby.

Sama coraz częściej (wraz z mijającymi latami w Hayate) zadaję sobie pytanie, które moja druga połówka, rodzina i znajomi powtarzają z dość dużą częstotliwością: Dlaczego to robisz? Jak ci się tak chce?

– Co bym odpowiedziała, gdyby autorzy raportu porozmawiali ze mną?

Czy lubię mangi? Tak, chociaż wolę anime. Bardzo rzadko czytam mangi po polsku, niezbyt często te wypuszczane po angielsku, tych po japońsku jeszcze nie potrafię odczytać. Nie robię więc skanlacji dla siebie. Czy robię je dla innych? Na pewno jest to spora część motywacji. Sama znam ból niemożności doczytania mangi do końca, bo z różnych względów nikt jej nie kontynuuje. Jest więc to pewna forma empatii skierowanej ku polskim czytelnikom. Dodatkowo zauważyłam, że ta empatia rozciągnęła się również na same mangi. Co ciekawe, takie zjawisko opisano w raporcie:

„Tak jak badacze kultury materialnej zauważali za Williamem Jamesem, że „ja” nie zamyka się w ciele, lecz rozszerza na przedmioty, tak badacze kultury sieci sugerują, że rozlewa się ono po sieci nieustannie aktualizowanych relacji oraz przepracowywanych w nich treści.”

W opracowaniu wymieniono kilka różnych motywacji kierujących udostępniaczami:

[Robocza wersja projektu - przyp. Urti] obfitowała w opisy zobowiązań wobec konkretnych osób i wyobrażonej sieci („skoro ja skorzystałam, to też wrzucę”), pragnienia tworzenia wspólnoty przez dzielenie się („bolało mnie serce, że nikt inny tego nie ogląda”), rozszerzenia siebie na obiekt („tłumaczenie to wkład w film [w przypadku grup skanlacyjnych - mangę], który się lubi”) oraz dosięgnięcia sobą poprzez cyrkulację tego obiektu do innych, by „poczuli to samo, co ja, poczuli te same emocje”.”

Muszę przyznać, że ostatnia motywacja kierowała mną przy takich projektach jak Abenobashi Mahou Shoutengai, Shuna no Tabi, Natsume Yuujinchou, Yukikaze i Dennou Coil. A teraz rzuciłam się w świat Full Metal Panic! - Ikinari, gdyż okazuje się, że w mandze można doczytać, co się stało po tej cudownej scenie z „Full Metal Panic! The Second Raid”. Już się nie mogę doczekać, chociaż na pierwszy ogień pójdą krótsze serie komediowe. Wracając do raportu. :) Autorzy zwrócili też uwagę na pewną rzecz, znaną nam z autopsji:

[...] wzięcie na siebie roli dawcy wzbudza w otoczeniu roszczenie do bycia regularnie obdarowywanymi i złość na opóźnienia.”

Cóż... rysunek pokazuje jasno, jak większość ekipy reaguje na poganianie: :)

Podpowiem: działają lepiej na marchewkę, czyli dobre komentarze w tematach projektów. Podobno...

Najnowsze osoby w ekipie, które możecie dopingować to Aiko (edytorka na treningu), Benecolmen94 (tłumacz), Katrina (tłumaczka) oraz Wishimuto (edytor).

Żebyście jednak, drodzy czytelnicy i forumowicze, nie czuli się przez nas wykorzystywani jako maszynki do głaskania bądź poganiania, mamy oto dla was KONKURS. Należy zgadnąć, z czego są poniższe kadry. A nagroda? Na następnej aktualce obiecujemy zakończyć jeden z naszych projektów!

Na koniec polecam jeszcze raz lekturę raportu, a także zajrzenie do przygotowanych przez nas w pocie i znoju rozdziałów:

Ostatnio zmieniony przez aqvario 18 Marzec 2013, 23:51, w całości zmieniany 4 razy  

Kamilp55
Gość

Wysłany: 18 Marzec 2013, 11:08   Aktualka

Dreamland i Suzuka, od dawna wasza aktualka nie dała mi tyle szczęścia :D Thx za prace i mam nadzieję, że się nie poddacie z częstym wydawaniem tych tytułów :)

juna
Gość

Wysłany: 18 Marzec 2013, 17:07   

już nie mogłem się doczekać Dreamland wielkie dzięki :)

kotek Alexandrus888
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 18 Marzec 2013, 17:11   

Czy to jest Avalon z 2001?

serduszko Urtica
chaptergiver

Wysłany: 18 Marzec 2013, 17:13   

ech, myślałam, że zagadka będzie trudniejsza :(

<idzie tłumaczyć rozdziały na następną aktualkę>

słońce Smoq
Hayate Team
Bziuuuuuuum

Wysłany: 18 Marzec 2013, 17:23   

Nie wiem czemu nie wyslalo mi posta jakas godzine temu o tym ze to Avalon xD.

kotek Alexandrus888
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 18 Marzec 2013, 17:28   

Żeby można było potem całą winę, że musicie zakończyć projekt i macie dużo pracy, zwalić na kogoś spoza ekipy.

słońce Smoq
Hayate Team
Bziuuuuuuum

Wysłany: 18 Marzec 2013, 17:30   

Ja i tak nie musze, huehuehue xD. Tego by brakowalo... wygrac konkurs i robic w nagrode rozdzial, hehehe xD.

serduszko Miu
Aye Sir!

Wysłany: 18 Marzec 2013, 17:52   

Smoq napisał/a:
Nie wiem czemu nie wyslalo mi posta jakas godzine temu o tym ze to Avalon xD.

Wysłało, bo go widziałam ;p

serduszko Urtica
chaptergiver

Wysłany: 18 Marzec 2013, 17:58   

natychmiast został wysłany oddział prewncyjny :P

kotek Alexandrus888
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 18 Marzec 2013, 18:03   

Od razu mówię: Nie widziałem tego posta - odpowiedź jest moja własna, autorska, żeby nie było.
A tak na marginesie: jaki projekt zostanie zakończony? A może to jest pytanie w następnym konkursie :]

serduszko Urtica
chaptergiver

Wysłany: 18 Marzec 2013, 18:10   

To będzie niespodzianka <możliwe, że dla nas też ;)>
trzeba poczekać sześć-siedem dni, a wszystko się wyjaśni:)

kotek Alexandrus888
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 18 Marzec 2013, 18:19   

Uzbrajam się w cierpliwość (ciekawe czy trafię)

słońce Smoq
Hayate Team
Bziuuuuuuum

Wysłany: 18 Marzec 2013, 20:30   

Urti-sabotazystka :O.

tygrysek rad:
Hayate Team

Wysłany: 18 Marzec 2013, 21:20   

Urtica napisał/a:
natychmiast został wysłany oddział prewncyjny :P
To wyślij go do pierwszego posta z aktualką, bo zjadłaś literkę ;) Tutaj:
Urtica napisał/a: