Strona grupy skanlacyjnej Hayate
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

-|-Strona główna grupy Hayate-|-

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: aqvario
30 Grudzień 2013, 12:52
Saint Moniteur - niedziela - 10 listopada 2013
Autor Wiadomość
słońce Lilka
Hayate Team
Kapłanka Aqvario

Wysłany: 10 Listopad 2013, 02:33   Saint Moniteur - niedziela - 10 listopada 2013

W ramach buszowania po różnych świętach, trafiłam na 10 listopada... Żeby o nim opowiedzieć, to przeskoczmy kilka krajów na zachód i zatrzymajmy się w kraju ze strzelistą wieżą z metalu... Znaczy, we Francji. Bo podobno w tymże kraju obchodzimy dzisiaj Dzień Świętego Monitora!

Zacznijmy nieco z innej beczki, bo od patronów w ogóle. Kiedyś najdrobniejszy rzemieślnik, żebrak czy nawet złodziej wiedzieli doskonale do kogo (w razie potrzeby) zwrócić się o wstawiennictwo. Swoich orędowników mieli chorzy na grypę, bezdomni, kury domowe, dusze zaniedbane, kobiety pokutujące i mężowie złośliwych żon (!). Jedni wspomagali podczas kłótni albo w walce z myszami i szczurami, inni w czasie burz gradowych lub przy bólu głowy... Dzisiaj się nad tym nie zastanawiamy, a szkoda, bo czasem można by się pośmiać... ;)

Święty Monitor był dwunastym biskupem Orleanu, gdzie został osadzony (trudne czasy polityczne, rozumiecie) i zmarł około roku 490. Swoją drogą, to święty protestancki i dlatego nie można go przyjąć za patrona na bierzmowaniu w Polsce. Ale szopka... To co, może lepiej będzie brzmiał święty Kwadrat albo święty Quodvultdeus? O ile ktoś będzie w stanie wymówić imię tego ostatniego... :P Święty Monitor nie posiada ludzi, którymi się opiekuje, chociaż wydaje się być naturalnym, że powinni się do niego modlić wszyscy korzystający z komputerów... Zwłaszcza ci, którym często monitor siada... xD Ale już informatycy podobno mają swojego patrona - świętego Izydora, który jest uznawany za autora pierwszej bazy danych.

Odnośnie tego jak się świętuje Dzień Świętego Monitora nie udało mi się znaleźć żadnej wzmianki w zrozumiałym dla mnie języku. Być może jest to mniej ważne święto niż wigilia Dnia Świętego Marcina, bo większości o nim można znaleźć informacje. A skoro już o tym wspomniałam, to dzisiaj wieczorem Francuzi będą spożywać pieczoną gęś dla upamiętnienia legendy związanej z postacią świętego Marcina (biskupa miasta Tours). Mieszkańcy Tours chcieli zrobić owego Marcina biskupem, ten jednak uparcie odmawiał przyjęcia nominacji. Kiedy niezadowoleni mieszkańcy pojawili się w na terenie zakonu, Marcin skrył się kurniku, a dokładniej to w części przeznaczonej dla gęsi. Gęganie ptactwa zdradziło jego kryjówkę i tak też Marcin został biskupem Tours...

Ale co tam Marcin! Ważny jest Monitor! Skoro nie wiemy, jak należy świętować dzisiejszy dzień, to oczekuję na propozycje w komentarzach pod tym newsem. My, grupa Hayate, postanowiliśmy świętować poprzez zakończenie mangi, której akcja dzieje się w świecie wirtualnym, czyli monitorze... Przed wami...

pierwszy koment :D
Gość

Wysłany: 11 Listopad 2013, 22:11   

Mam nadzieję, że o święcie narodowym nie zapomnicie i małą ilość rozdziałów tutaj będzie wynagrodzona dnia 11 listopada :) dzięki za rozdział/y(nie przyjrzałem się XD)

drugi koment :D
Gość

Wysłany: 12 Listopad 2013, 19:53   

a jednak zapomnieliście...

słońce Lilka
Hayate Team
Kapłanka Aqvario

Wysłany: 12 Listopad 2013, 20:15   

Nie zapomnieliśmy, po prostu nie planowaliśmy :)

serduszko Urtica
chaptergiver

Wysłany: 12 Listopad 2013, 20:40   

nakryliśmy się kocami, wyłączyliśmy prąd i czekaliśmy aż patrioci przejdą

słońce Lilka
Hayate Team
Kapłanka Aqvario

Wysłany: 12 Listopad 2013, 20:51   

Znaczy, aż kostki chodnikowe przelecą? :P

słońce aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 12 Listopad 2013, 21:14   

I ognie zgasną :)

Do mangi nie można podchodzić jak do kochanki - nie można się pieprzyć z każdą stroną!

serduszko Adi
Sensei i Kaczorek.

Wysłany: 12 Listopad 2013, 21:18   

I tęcza będzie w kolorach biało-czerwonych :O

kotek Alexandrus888
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 12 Listopad 2013, 21:57   

A to dopiero rocznica odzyskania niepodległości. Pomyślcie co będzie jak nadejdzie 10 IV
TP #125: Im dłużej jestem w grupie tym bardziej zapominam o aktualkach i komentowaniu ich. Hymm... Dziwne...

serduszko Urtica
chaptergiver

Wysłany: 12 Listopad 2013, 22:03   

idąc tropem 11 listopada... nie będzie aktualki na Hayate

słońce aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 13 Listopad 2013, 01:12   

Ale wiecie co? To jest straszne, że Dzień Niepodległości obchodzony jest głównie przez wandali...

Do mangi nie można podchodzić jak do kochanki - nie można się pieprzyć z każdą stroną!

kotek Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 13 Listopad 2013, 10:12   

Niemożliwe!! , plemię wandali wyginęło setki lat temu ,być może zamieszkiwali tereny Polski , ale tak długo by zostali w ukryciu?!

tygrysek Drizzt
Hayate Team
Malkontent

Wysłany: 13 Listopad 2013, 13:11   

Prosta sprawa, ponieważ Wandali już nie ma, ale pozostali wandale.
WSPŚ #30: No coś w tym jest Alex. Rag, przestań stawiać tę spację przed przecinkiem. xP
Ostatnio zmieniony przez Drizzt 13 Listopad 2013, 13:19, w całości zmieniany 2 razy  

Kamilp55
Gość

Wysłany: 13 Listopad 2013, 17:49   

Jak ja lubie kiedy moje komenty wywołują potok odpowiedzi :D
Ja to bym ich wszystkich gumową pałą przez plecy przesmagał i armatką wodną umył brudasów...

serduszko Miu
Aye Sir!

Wysłany: 13 Listopad 2013, 17:55   

Kamilp55 napisał/a:
Ja to bym ich wszystkich gumową pałą przez plecy przesmagał i armatką wodną umył brudasów...

Po co po plecach, ja tam bym od razu trzaskała po ryju i do łagrów.

kotek Alexandrus888
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 13 Listopad 2013, 19:09   

Czego tak ostro. To tylko biedni ludzie którzy próbują wprowadzać w życie mangi takie jak tutejszy SWOT lub Ikki Tousen!
TP #131: To że im nie za bardzo wychodzi, z braku nadnaturalnych mocy, to chyba nawet lepiej dla otoczenia. Więcej szacunku dla kolegów otaku ^^

kotek Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 13 Listopad 2013, 21:44   

Miu napisał/a:

Jak ty mówisz?! skandal! ^^

co roku jest to samo , co roku ludzie nie mający zielonego pojęcia o sytuacji próbują udowodnić coś o czym mają jeszcze mniejsze pojęcie. Wymuszony sztuczny patriotyzm na pokaz. cytujac pewną osobę o której uwielbiam czytać " Polska to piękny kraj tylko ludzie kur..." ^^

teraz te ataki na ambasady , trzeba ich zrozumieć , młodzież musi sie wyszumieć ;) kiedyś któryś z nich może zostać premierem ^^
Ostatnio zmieniony przez Ragi 13 Listopad 2013, 21:44, w całości zmieniany 1 raz  

Tarpan

Wysłany: 15 Listopad 2013, 15:49   

Naprawdę bardzo płytkie myślenie, wręcz ignorancja bije z waszych postów. Nie spodziewałem się tego po tym forum. Ludzie którzy burzą się za nazywanie anime chińskimi bajkami, a sami wzorowo uogólniają ludzi.

aqvario napisał/a:
Ale wiecie co? To jest straszne, że Dzień Niepodległości obchodzony jest głównie przez wandali...

Brawo, właśnie obraziłeś setki tysięcy, jak nie miliony Polaków. Na samym marszu było z kilkadziesiąt tysięcy ludzi (podobno mogłoby ich nawet 100 tys.), liczba tych "wandali" wynosiła może z kilkaset.

Tutaj te sławetne spalenie tęczy i tysiące rozwścieczony bandytów stojących za tym.

Tutaj garstka normalnych uczestników marszu.

A tutaj (już bez ironii) coś co doskonale pokazuje sposób działania mediów.

Raganrok napisał/a:
Wymuszony sztuczny patriotyzm na pokaz.

Wymuszony? Sztuczny? Tysiące ludzi (niekiedy całych rodzin) idących z flagami, śpiewając pieśni patriotyczne to sztuczne i wymuszone? Jeśli nie masz pojęcia o czym piszesz to nie pisz.

Nie każdy jest taki nowoczesny i postępowy, że brzydzi się słowem patriotyzm. Są ludzie którzy raz do roku szczerze chcą pokazać, że są dumni z bycia Polakami i dlatego idą na marsz.

słońce aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 15 Listopad 2013, 16:23   

Wiesz Tarpan, jeden wandal potrafi zniszczyć przyjemność z imprezy tysiącom. Wtedy "obchodzenie" przestaje być obchodzeniem, a zamienia się we wstyd. A wandale dalej sobie święto obchodzą, z tym większą radochą, im więcej zniszczeń. Więc wcale nie jestem pewien, czy nie miałem racji pisząc takie zdanie, jakie napisałem.

Inna sprawa, że pisałem to w kontekście mojego charakteru, a do mnie nigdy żadne masze nie przemawiały, w sensie - ciesz się w domowym zaciszu, a z tłumem idź na imprezę. Marsze w 99% są na pokaz, a nie z osobistych pobudek.

Ten obrazek świetnie oddaje sposób działania mediów.

kotek Ragi
Nie Rag tylko Ragi;)

Wysłany: 15 Listopad 2013, 19:52   

Zasadniczo masz racje , wrzuciliśmy wszystkich do jednego worka , bandytów i zwykłych ludzi , teraz to widzę, wybacz.

Tarpan napisał/a:
Wymuszony? Sztuczny? Tysiące ludzi (niekiedy całych rodzin) idących z flagami, śpiewając pieśni patriotyczne to sztuczne i wymuszone? Jeśli nie masz pojęcia o czym piszesz to nie pisz.

tak? serio? brzmi jak reklama jakieś partii politycznej ,w tym opisie brakuje mi tylko dzieci z pomalowanymi twarzami w nasze barwy biegające z flagą. Nasze podejście do tego jest całkowicie odmienne. Moim zdaniem większymi patriotami są ludzie którzy znają nasza historie z książek (naturalnie z zamiłowania ,a nie z przymusu)lub z doświadczenia niż ludzie którzy biegają z flagą głównie dlatego bo dostali dzień urlopu.

Wybacz to brzmi strasznie , ale ja tak to widzę i nic nie daje mi powodu bym zmienił takie nastawienie. Czy człowiek staje się patriotą po tym jak pójdzie na taki marsz? a co z tymi co budują Polską gospodarkę ? lub ci co walczą za ten kraj (pomimo że im się za to płaci).
Patriota to ktoś kto dla kraju gotów jest się poświęcić lub wiele zaryzykować.

serduszko Miu
Aye Sir!

Wysłany: 15 Listopad 2013, 22:39   

Tarpan napisał/a:
Ludzie którzy burzą się za nazywanie anime chińskimi bajkami, a sami wzorowo uogólniają ludzi.

A kto na tym forum się oburza o to? Sama używam najczęściej tego zwrotu, zwłaszcza jak mam do czynienia z kimś, kto nie ma pojęcia z czym anime się je.

aqvario napisał/a:
Wiesz Tarpan, jeden wandal potrafi zniszczyć przyjemność z imprezy tysiącom.

Dokładnie!

Po co się wychylać. Jeszcze przypadkiem oberwałabym kostką brukową. Zresztą... nawet nie jestem patriotką :<

Tarpan

Wysłany: 16 Listopad 2013, 14:17   

aqvario napisał/a:
Wiesz Tarpan, jeden wandal potrafi zniszczyć przyjemność z imprezy tysiącom. Wtedy "obchodzenie" przestaje być obchodzeniem, a zamienia się we wstyd. A wandale dalej sobie święto obchodzą, z tym większą radochą, im więcej zniszczeń. Więc wcale nie jestem pewien, czy nie miałem racji pisząc takie zdanie, jakie napisałem.

Nie popadajmy w skrajność i nie pozwólmy by mała grupka bandytów wpłynęła na opinie o kilkudziesięciu tysiącach pokojowo manifestujących ludzi. Od lat w Polsce próbuje się zniszczyć wizerunek Polaka-patrioty, tak samo jak kibiców czy kleru. Gdy pojawiają się negatywne głosy o środowisku M&A, wielu jego fanów jest pierwszych by rzucać hasła typu "ciemnogród!", "stereotypy!", mają rację. Są zazwyczaj niesłusznie atakowani, przez osoby które niewiele o nich wiedzą. Jednak czy nie to samo teraz robicie? Ile wiecie o marszu i o środowiskach narodowych, oprócz tego co zobaczycie gdzieś w telewizji lub w newsie na onecie czy innym serwisie. Ilu z was zdało sobie trud, żeby spojrzeć i ocenić sytuacje z drugiej strony barykady przed wydaniem krzywdzących opinii?

aqvario napisał/a:
Inna sprawa, że pisałem to w kontekście mojego charakteru, a do mnie nigdy żadne masze nie przemawiały, w sensie - ciesz się w domowym zaciszu, a z tłumem idź na imprezę. Marsze w 99% są na pokaz, a nie z osobistych pobudek.

Marsz narodowy to także manifest, teraz gdy kreuje się proeuropejskość, są ludzie którzy idą pokazać, że są Polakami i są z tego dumni. To nie jest zwykły marsz by uczcić odzyskanie niepodległości (chociaż to też jest ważne).

Trudno coś zamanifestować siedząc w domu przed komputerem, nawet jeśli obwiesisz się tysiącem biało-czerwonych flag, nadal będziesz sam. Jeśli milion osób będzie manifestowało w domu, w rzeczywistość nie będzie manifestował nikt. Do nikogo nie dotrze żaden głos. Dlatego ludzie często poświęcają ciężko zarobione pieniądze i dojeżdżają z całej Polski na Marsz. Nazywanie takich ludzi pozerami wydaje mi się bardzo niesłuszne.

Raganrok napisał/a:
Wybacz to brzmi strasznie , ale ja tak to widzę i nic nie daje mi powodu bym zmienił takie nastawienie. Czy człowiek staje się patriotą po tym jak pójdzie na taki marsz? a co z tymi co budują Polską gospodarkę ? lub ci co walczą za ten kraj (pomimo że im się za to płaci).
Patriota to ktoś kto dla kraju gotów jest się poświęcić lub wiele zaryzykować.

Jedno nie wyklucza drugiego, ludzie chodzący na Marsz Niepodległości idą tam z własnej woli i za własne pieniądze, to nie Marsz Związkowców. Według Ciebie każdy prawdziwy patriota ma siedzieć w domu i być bierny, chociaż w jego ukochanym kraju dzieje się coraz gorzej? Można na co dzień pracować, można czytać książki i uczyć się historii, a raz do roku można pójść na Marsz.

Miu napisał/a:
Po co się wychylać. Jeszcze przypadkiem oberwałabym kostką brukową. Zresztą... nawet nie jestem patriotką :<

Naprawdę nie widzisz nic dziwnego w tym co napisałaś wcześniej?

Miu napisał/a:

Naprawdę chciałabyś, żeby tak wyglądała Polska? Zdajesz sobie sprawę ile niewinnych osób zostaje rannych w starciach z Policją które wywołuje garstka bandytów? Według Ciebie powinni być od razu katowani i wsadzani do łagrów? NKWD byłoby dumne.
Ostatnio zmieniony przez Tarpan 16 Listopad 2013, 14:20, w całości zmieniany 3 razy  

serduszko Miu
Aye Sir!

Wysłany: 16 Listopad 2013, 17:28   

Tarpan napisał/a:
Naprawdę chciałabyś, żeby tak wyglądała Polska? Zdajesz sobie sprawę ile niewinnych osób zostaje rannych w starciach z Policją które wywołuje garstka bandytów? Według Ciebie powinni być od razu katowani i wsadzani do łagrów? NKWD byłoby dumne.

To się nie pchać w środek boruty.
Oczywiście. Mogą ich od razu powiesić za jaja. Wszystkich łysych i w kominiarach.

Aratar
Valar

Wysłany: 16 Listopad 2013, 18:14   

Miu napisał/a:

Wszystkich łysych

Mój kolega poczułby się urażony.

serduszko Miu
Aye Sir!

Wysłany: 16 Listopad 2013, 19:33   

A podpalał tęczę? ;p

Aratar
Valar

Wysłany: 16 Listopad 2013, 21:38   

Nigdy żadnej nie złapał a co dopiero podpalił ;)

tygrysek Drizzt
Hayate Team
Malkontent

Wysłany: 16 Listopad 2013, 22:03   

Poszukiwanie tęczy to może być niebezpieczne zadanie. Lepiej się do niej nie zbliżać za bardzo. Zwłaszcza do takiej, co jest widoczna pod słońce. : P
WSPŚ #44: Pozdrowienia dla kumatych. Kto oglądał Mushishi ten wie o co chodzi. : P

słońce aqvario
Hayate Team
Jego mackowatość

Wysłany: 16 Listopad 2013, 22:11   

Ale na jej końcu zakopany jest skarb! :D

kotek Alexandrus888
Bóendny KóDz'er

Wysłany: 16 Listopad 2013, 23:32   

No wiadomo! Skoro Nyan Cat robi tęczę to musi być na jej końcu. Znaleźć Nyan Ctata - bezcenne!
TP #161: Uff, nareszcie zeszliśmy z polityki. Brrrr... drażliwy temat. lepiej nie ruszać, bo pogryzie

Odpowiedz do tematu